Dilinizi Seçin

  • Anasayfa

Mart


Her yıl mart ayı içinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen bir festivaldir. Şanlıurfa’nın özgün müzik kültürü ve zengin mutfağı ön plandadır. Festival boyunca konserler, sıra geceleri, müzik dinletileri, mutfak atölyeleri, çeşitli oturum ve paneller gerçekleştirilmektedir.


Nisan ve Mayıs


Sabrın sultanı olarak bilinen Hz. Eyyub’un sabır yönünü ön plana çıkartarak Viranşehir ilçesine bağlı Eyyubnebi Köyü’nde bir dizi etkinlikler gerçekleştirilir. Etkinlikler çerçevesinde yemekli organizasyonlar, şiir dinletileri, konserler icra edilir. Hz. Eyyub Sabır Ödülü de o yıl afet, savaş, trafik kazası, sağlık gibi nedenlerle yakınlarını kaybedip metanet göstermiş kişilere takdim edilir.

Halfeti, Fırat Nehri’nin getirdiği alüvyonlar ve sahip olduğu mikro klima nedeniyle eşsiz bir bitki örtüsüne sahiptir. Dolaysıyla Urfa Bölgesi’nde en çok meyve yetiştirilen bölgedir. Meyvelerin bu kadar bol, doğal ve lezzetli olması mutfağını da etkilemiştir. Meyvelerle yapılan bu yemekleri ve Halfeti’yi tanıtmak üzere her yıl mayıs ayı içinde Halfeti Meyve Yemekleri Festivali yapılır. Festival kapsamında ulusal ve uluslararası sayısız gurme ve şef Halfeti’yi ziyaret eder. Meyveli Halfeti yemekleri mutfak atölyelerinde yapılır ve ziyaretçilere tattırılır. Yemek dışında ağaç dikim, trekking, konser ve film gösterimi faaliyetleri yürütülen festival iki gün boyunca devam eder.


Eylül ve Ekim


Adı Şanlıurfa ile özdeşleşen isot biberinin adını alan festival bir kültür etkinliğidir. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen festival isot hasadıyla başlar. Tarihi kent içinde yürüyüşler, konserler, fotoğraf sergileri, en iyi isot yarışması, söyleşiler, çiğköfte yarışması festivalin başlıca faaliyetleri arasındadır. Festivalin sloganı “Acının En Tatlısı” dır.
Her yıl isot hasadının yapıldığı eylül sonu ile ekim ayı başlarında yapılır.

He yıl ekim ayı içinde dünyanın en eski anıtsal tapınak yapısı olan Göbekli Tepe kazıları adına yapılan maratondur. Yarı maraton ve 10 km koşusu olmak üzere iki kategoride koşular düzenlenir. Profesyonel ve amatör bütün sporcular bu koşuya katılabilir. Kent merkezinde başlayan koşu rotası Diyarbakır yolu boyunca devam eder.
Daha detaylı bilgiye www.sanliurfayarimaraton.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Her yıl 3,000'den fazla insanın katıldığı festivalin ana amacı Suruç narını tanıtıp ve hak ettiği değeri almasını sağlamaktır.
Bölgenin önemli ihraç kalemlerinden biri olan Suruç narının tanıtımının yapılması için festival her yıl düzenlenir.


Kasım


Balıklıgöl’ün yanı başında 2006 yılında yürütülen altyapı çalışmaları sırasında tesadüfen keşfedilen Haleplibahçe Mozaikleri dünya üzerinde örneği az görülen kültür–sanat zenginliğinin önemli ögeleridir. Bugüne kadar yapılmış arkeolojik çalışmalar ışığında Şanlıurfa mozaik tarihi, Osrhoene Krallığı dönemine ait Süryani karakterli mozaikler ile Doğu Roma İmparatorluğu dönemine ait Yunan Mitolojisi’nden esinlenilmiş örnekler ile tanımlanır. Haleplibahçe Mozaikleri teknik detaylarının yanı sıra, Troya Savaşı’nın ünlü kahramanı Akhilleus’un hayatı ve Savaşçı Amazon Kraliçeleri gibi tarih boyunca pek çok sanat eserine ilham kaynağı olmuş hikâyeleri anlatır. Bu tarihi mirastan yola çıkarak Şanlıurfa’nın sanatsal ve kültürel gelimine katkı sağlamak amacıyla 2017 yılında Şanlıurfa Mozaik Yarışması ve Çalıştayı organize edilmeye başlanmıştır. Yarışmaya ve çalıştaya yerli ve yabancı sayısız mozaik sanatçısı katılım göstermektedir. Çalıştay esnasında ise halka açık mozaik yapımı faaliyetleri yürütülür. Etkinlik, her yıl kasım ayında gerçekleştirilir.