Dilinizi Seçin

  • Anasayfa

Şehir ve çevresindeki tüm bankamatiklerden, hesap kartıyla, Türk lirası, avro ve dolar çekilebilmektedir. Birçok bankamatik, İngilizce ve diğer dil seçenekleriyle kullanıcılarına yardımcı olabilecek özelliklere sahiptir.

Hesap ve kredi kartları, tüm alışveriş ve harcamalarda kullanılabilmektedir. Merkezden uzak, küçük yerleşim bölgelerinde olası bir sorunla karşılaşılmaması adına ziyaretçilerin yanlarında nakit para taşımasında fayda vardır.

Türk lirası, ülkenin her yerinde olduğu gibi Şanlıurfa'da de geçerli olan para birimidir. Farklı para birimleri, döviz büroları ile bankalarda Türk lirasına çevrilmektedir.

Ziyaretçiler, pasaportu, uluslararası geçerliliği olan ehliyeti ve kullanacakları aracın ruhsatı yanlarında olduğu sürece tüm ülkede olduğu gibi Şanlıurfa'da de araç kullanabilirler. Trafiğin tüm ülkede sağ şeritten ilerlediği unutulmamalıdır.

Avrupa’da ve ülkenin diğer şehirlerinde olduğu gibi Şanlıurfa'da de genellikle çift girişli priz kullanılmaktadır.

Tüm Türkiye gibi Şanlıurfa de yerel GSM operatörleri olan Turkcell, Avea ve Vodafone dışında pek çok uluslararası GSM şirketinin kapsama alanındadır. Ziyaretçilerin kendi ülkelerinde kullandıkları operatörleri Şanlıurfa'da sorun yaşamadan kullanması için operatörleri ile telefonlarını ziyaretleri öncesi yurt dışına açtırmaları gerekmektedir. Yeni bir SIM kart almak da oldukça kolaydır.

Şanlıurfa'daki müzeler, diğer şehirlerde olduğu gibi genellikle pazartesi günleri kapalı, kalan günler de 09.00-17.00 saatleri arası ziyarete açıktır. Çalışma saat ve günlerinin bazı müzelerde farklılık göstermesi sebebiyle, ziyaret öncesi ilgili müzeyle iletişime geçip bilgi almada fayda vardır.

Şanlıurfa'da eczaneler, ülke genelinde olduğu gibi, pazar günleri hariç her gün saat 09.00-19.00 saatleri arası hizmet vermektedir. Eczanelerin kapalı oldukları gün ve saatlerde ise her bölgede belirli sayıdaki nöbetçi eczane hizmet vermeye devam etmektedir.

Haftanın her günü açık olan alışveriş merkezleri, 10.00-22.00 saatleri arası sayısız marka ve servisle hizmet vermektedir.

Şanlıurfa'da hizmet veren bankalar, hafta içi saat 09.00-17.00 arası açık olup birçoğu 12.30-13.30 arası mesaisine ara vermektedir.

Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan noktada bulunan Türkiye, GMT+2 saat dilimindedir.